Διαγωνισμός "Υπατία"

Επιτυχόντες του Διαγωνισμού για την Α' Γυμνασίου

Μαθηματικοί Διαγωνισμοί

Θέματα και απαντήσεις Μαθηματικών Διαγωνισμών

7η Διεθνής Μαθηματική Εβδομάδα

Θεσσαλονίκη 18-19-20-21-22 Μαρτίου 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟΝ 8ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 2014 Β' ΦΑΣΗ

Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2016

Τα θερμά μας συλλυπητήρια

Η  Διοικούσα  Επιτροπή  του  Παραρτήματος  Πιερίας  της  Ελληνικής  Μαθηματικής  Εταιρείας  εκφράζει  τη  βαθιά  της  θλίψη  και αποχαιρετά τον  αγαπημένο φίλο,  συνάδελφο,  συνεργάτη  και  πρόεδρο  του  Παραρτήματος  Ημαθίας  Μιόγλου  Στυλιανό.
Τα  θερμά  μας συλλυπητήρια  στην  οικογένειά  του και στα μέλη του Παραρτήματος Ημαθίας.

H Διοικούσα Επιτροπή του
Παραρτήματος Πιερίας της Ε.Μ.Ε.

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2016

Πρόσκληση στην τελετή βράβευσης, των επιτυχόντων μαθητών του τρέχοντος σχολικού έτους

Πρόσκληση
Το Παράρτημα ΕΜΕ νομού Πιερίας σας προσκαλεί, στην τελετή βράβευσης, των επιτυχόντων μαθητών του τρέχοντος σχολικού έτους στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς Μαθηματικών 
«ΘΑΛΗΣ» 
και «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ»
καθώς και στους τοπικούς Μαθητικούς Διαγωνισμούς Μαθηματικών 
«ΥΠΑΤΙΑ» και «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ», 
στον 10ο Διαγωνισμό  «ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ» και στην τοπική Β΄ Φάση του διαγωνισμού, που συνδιοργανώθηκε με το Παράρτημα ΕΜΕ νομού Ημαθίας. 

Η τελετή βράβευσης θα γίνει στη μεγάλη αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Κατερίνης (ΕΚΑΒΗ) την Κυριακή 5 Ιουνίου 2016 και ώρα 11:00 π.μ.

Επιτυχόντες 10ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» (Β΄ ΦΑΣΗ)

   Το Σάββατο 14 Μαΐου 2016 το παράρτημα Πιερίας της Ε.Μ.Ε. συνδιοργάνωσε με το παράρτημα Ημαθίας της Ε.Μ.Ε. τη διεξαγωγή της 2ης φάσης του μαθητικού διαγωνισμού στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για τους μαθητές  Ε’ και ΣΤ’ δημοτικού. Η 2η φάση διεξήχθη στο νομό μας υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας.
   Ευχαριστούμε τους εθελοντές εκπαιδευτικούς που στήριξαν τον διαγωνισμό, τους επιτηρητές, την Επιτροπή Επιλογής Θεμάτων του παραρτήματος Ημαθίας και τον Διευθυντή του 4ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης για τη φιλοξενία και διάθεση του Σχολείου ως εξεταστικό κέντρο.
   Συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και τους καλούμε να συνεχίσουν τις προσπάθειές τους και το όμορφο αυτό μαθηματικό ταξίδι που μόλις ξεκίνησαν.  Η Μαθηματική Εταιρεία είναι δίπλα τους με τις εκδόσεις της (Μικρός Ευκλείδης για το δημοτικό σχολείο και  Ευκλείδης Α’ για το γυμνάσιο), με μαθήματα προετοιμασίας για τους μαθηματικούς διαγωνισμούς, με το 10ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Καλοκαιρινό Σχολείο στη Λεπτοκαρυά Πιερίας και με το 10ο Μαθηματικό Καλοκαιρινό Σχολείο στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας. 
 Οι μαθητές που διακρίθηκαν στον 10ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά», θα βραβευτούν στην τελετή βράβευσης που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 5 Ιουνίου 2016 και ώρα 11:00 π.μ. στο Πνευματικό Κέντρο Κατερίνης (ΕΚΑΒΗ) στη μεγάλη αίθουσα.

Οι διακριθέντες μαθητές του νομού Πιερίας στην 2η φάση είναι:
Α/Α
ΕΠΩΝΥΜΟ
ΟΝΟΜΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΤΑΞΗ
1
ΔΑΦΝΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
2
ΚΟΤΣΑΪΛΙΔΗΣ
ΠΑΥΛΟΣ
14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
3
ΧΑΡΙΤΙΔΗΣ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
4
ΓΚΑΒΑΡΔΙΝΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ
15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
5
ΤΣΙΚΟΥΡΑΣ
ΜΙΧΑΗΛ
15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
6
ΔΡΟΣΟΥΝΗ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
7
ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ
ΓΕΩΡΓΙΑ
16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
8
ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ
ΣΟΦΙΑ
16ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
9
ΜΑΥΡΙΔΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
17ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
10
ΣΟΥΜΠΑΣΗ
ΧΡΥΣΟΥΛΑ
17ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
11
ΖΕΤΤΑ
ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ
18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
12
ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΣ
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
13
ΓΛΥΚΟΥ
ΕΥΘΑΛΙΑ
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ
Ε
14
ΝΙΚΑΣ
ΙΑΣΩΝ
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
ΣΤ
15
ΤΑΛΙΑΔΟΥΡΟΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ
Ε
16
ΚΑΡΤΑΛΗ
ΘΩΜΑΗ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ
Ε
17
ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
18
ΧΑΝΔΟΛΙΑ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
19
ΠΟΥΡΙΚΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
20
ΟΡΦΑΝΙΔΟΥ
ΑΝΔΡΙΑΝΑ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
Ε
21
ΚΑΡΑΚΙΚΕΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
ΣΤ
22
ΓΚΟΥΝΤΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
Ε
23
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
ΜΑΙΡΗ
3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
Ε
24
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ
ΜΑΡΙΑ
4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
25
ΣΚΑΝΙΚΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
26
ΚΑΡΑΒΕΡΓΟΥ
ΒΑΣΙΛΙΝΑ
6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
27
ΚΕΣΚΙΝΗ
ΜΑΡΙΑΝΝΑ
7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
28
ΝΑΤΣΙΟΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Ε
29
ΤΣΑΪΤΟΥΡΙΔΟΥ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΣΤ
30
ΘΕΟΧΑΡΗΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗΣ
ΣΤ
31
ΜΠΕΗΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΙΤΣΑΣ
Ε
32
ΜΠΕΪΝΟΓΛΟΥ
ΙΩΑΝΝΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΟΥ
Ε
33
ΣΑΒΒΙΔΗΣ
ΘΕΟΧΑΡΗΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΟΥ
Ε
34
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΜΙΧΑΗΛ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΟΥ
ΣΤ
35
ΚΑΡΑΤΖΑΣ
ΙΟΡΔΑΝΗΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΟΥ
ΣΤ
36
ΚΥΡΑΪΛΙΔΗΣ
ΠΕΤΡΟΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΟΥ
ΣΤ
37
ΛΙΟΝΤΑ ΖΑΛΙΚΑ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ
Ε
38
ΤΣΑΚΙΡΙΔΟΥ
ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ
Ε
39
ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ
ΓΑΛΗΝΗ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ
ΣΤ
40
ΘΕΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ
Ε
41
ΦΤΕΡΓΙΩΤΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ
Ε
42
ΚΑΤΣΑΡΟΣ
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ
ΣΤ


Η Πρόεδρος                                                       Ο Γενικός Γραμματέας

      Άννα Π. Καγκασίδου                                      Δημήτριος Σ. Γραμματικόπουλος